Lütseum24

Värskeimad uudised

Lütseum24

Väike maja

Lütseum24

Üritused ja ülevaated neist

Lütseum24

Tähtpäevad, meeldetuletused, minevik

Lütseum24

Intervjuud, küsitlused, koolileht

esmaspäev, 17. detsember 2012

Jõulukohvik avas uksed!

Täna käivitus iga-aastane jõulukohvik, mis kestab kolmapäevani (19.12). Kohviku tulu läheb erivajadustega inimestele ja nende pereliikmetele suunatud ajakirjale Puutepunktid. Esmakordselt toimub ka käsitöölaat, mis leiab aset kolmapäeval.

Müügile on jõudnud ka uus koolileht, mis sisaldab väärt lugemist kõigile!
Esimestest avamisminutitest alates käis kohvikus suur sagimine – esimesed soovijad tormasid muusikaklassi uksest sisse juba vahetunni algussekunditel. Viimastel sabasseisjatel võis aga ost üldse sooritamata jääda. Tundus, et kogu söögipoolis – pirukatest ja piparkookidest jookideni välja, läks hästi kaubaks. Siit ka üleskutse kõikidele nobenäppudele kokkamise valdkonnas – tooge homseks või ülehomseks enne tundide algust muusikaklassi mõni omatehtud küpsetis – menu on garanteeritud!

Head isu!




















pühapäev, 16. detsember 2012

Koolileht: Coup d'œil III ja IV


Koolileht: Coup d'œil III
Ümarlaua probleeme vahendavad Eleriin (X B) ja Ireene-Britt (X A).


46 poissi vs. 104 tüdrukut
 [– – –] Miks on poistest puudus? Peamiseks ümarlaual mainitud põhjuseks on koolist väljapoole imbuv hirmujutt lütseumist kui masinlike tuupurite koolist, mis juba eos lämmatab initsiatiivi meie kooli katsetele tulla, isegi kui huvi tegelikult oleks. Tüdrukutega on mõnevõrra lihtsam – kuna nad on juba loomult avatumad ja korralikumad, tuleb linnalegendidest hoolimata andekaid neiusid meie kooli igal aastal, väljakukkuvate poiste arvelt tekivad aga naistevõimuga klassid. Nenditi, et poiste nappus muudab kooli argielu üksluisemaks ning tundides võiks enam olla esindatud mehist vaatepunkti. Niisiis on igal lütseumlasel võimalik selles vallas midagi ära teha: ei tohi levitada õelat laimu palavalt armastatud kooli kohta! [– – –]



Koolileht: Coup d'œil IV
Mõned küsimused-vastused Mari Kalma (XII A) poolt läbi viidud intervjuust õp Pikkeliga.


Monsieur Pikkel

Kas te olete alati soovinud õpetajaks saada ja kellena te olete varem töötanud?
Mitte alati, elukutsega seonduvalt oli peas igasugu huvitavaid mõtteid …

Näiteks?
Meil tehti kutsesobivustesti kaheksandas klassis ja ühe valikuna panin sinna „kaugsõiduautojuht“. (Muheledes, mõeldes eelmisele lausele.) Seal oli kõiksugu paeluvaid ameteid veel, ent rohkem ma ei mäleta. Aa, väiksena meeldisid mulle kohutavalt rongid! Tahtsin rongijuhiks saada. Enne õpetajaks hakkamist ma praktiliselt töötanud polnudki. Väiksemaid otsi tegin, nt ülikooli ajal olin mõnda aega poes turvamees, aga ei midagi rohkemat.

Olete tuntud sellise õpetajana, kellel on õpilastega head suhted, selline muhe sell. Kuidas see niimoodi on kujunenud? Kas see tuleb teile pigem kasuks ja või tekitab probleeme?
See on kujunenud ikka noorusest tulenevalt. Ma julgen ennast veel suhteliselt nooreks pidada. Teisipidi on mulle semutsemist kõvasti ette heidetud, ei maksa vist väga palju küsida, kustpoolt. Aga ma arvan, et see [vaba käitumine] on üks võti, kuidas teha tundi elavamaks, et see poleks kuiv, igav ega tuim. Teen ennast pigem natuke lolliks ja olen lõbus, kui et tund on rampigav. Kahjuks kipub koolis ikkagi olema sedasi, et materjal võib olla nii huvitav kui tahes, aga kui inimesed on väsinud, siis ükski selline võte ei aita. Ütleme tõesti, et kui õpetaja teeb kas või natuke nilbeid nalju või midagi ootamatut, elavdab see natuke tundi ja lastel on ehk lõbusam ja parem õppida.Pikemalt loe paberkandjalt!


Koolileht: Üldkirjeldus ja Coup d'œil II


TRÜKISOE KOOLILEHE NUMBER JÕUAB SINUNI JÕULUKOHVIKUS!

MIKS OSTA „L’ÉCHO du LYCÉE“?

Esiteks lütseumlasesõbralik hind, väärt trükis on Sinu kõigest 60 eurosendiga!

On, mida lugeda. Sinuni jõuavad mahlakad reportaažid rebastepäevast ja Vaba Lava õhtust. Kokkuvõte sügisveerandi lõpul toimunud õpetajate-õpilaste ümarlauast tõestab, et leht võib omada ka laiemat kõlapinda. Siseringis arutatu jõuab vahetult iga lütseumlaseni. Kultuurihuvi rahuldab NO99 lavastuse „Iphigéneia Aulises“ arvustus.  Meelelahutust pakuvad viimasel leheküljel olevad õpetajate tsitaadid.

Saab rohkem teada kaaslastest enda kõrval. Jõuludel pöörame ligimesele alati rohkem tähelepanu, see väljendub elavalt ka lehes. Ilmuvad intervjuud õp Pikkeli ja IX b klassi õpilase Elo Mariaga, kes osales rahvusvahelisel astronoomiaolümpiaadil. Lisaks omalooming: oma mõtted toovad Sinuni lütseumi omaloomingu blogis juba ilma teinud autorid Liina Hints, Merilin Jürjo ja Sanne Org, midagi uut ja põnevat pakub Anastassia Belkov!

Adjöö, leinaraam! Uus kujundus pakub esteetilist silmailu, must toon on asendunud helgete halli varjunditega. Viimases lauses on peidus ka sisuline vihje: kas kolm staažikat õpetajat on kursis notoorse menuromaani „50 halli varjundit“ teemaga?

Lehega kaubeldakse jõulukohvikus. Väikesesse majja tulevad toimetajad ise ajalehte müüma.

Meeldivad lugemiselamusi!



_______________

Koolileht: Coup d'œil II
Neile, keda Vaba Lava õhtul kohal polnud, vahendab lühiülevaate Elsbeth (XII A).
Samalt üleslaadijalt on olemas ka teised esitused!

Lõik reportaažist:
Juba hommikul, kui saaliuksest korraks sisse piilusin, sain õhtusest olemisest pisut aimu: punakasroosad prožektorid (hea valik!) ja toolid olid juba kohtadele tõstetud. Saalis olid mõned toolidesektorid vaatega lavale (harjumuspäraste lauluvõistluse stiilis laudkondade asemel), akendevahelisi seinaviile katsid arvatavasti Mona Lisast ja Charlie Chaplinist mõjutatud ML ja CC plakatid, tagaseinas paiknes traditsiooniline toidulaudade kompleks, mis traditsiooniliselt pälvis ka kõige suuremat tähelepanu.
Edasi loe koolilehe paberkandjalt!

Wolves always travel in packs

Jaana Lindmets (X B) andis lahke loa jagada oma meistriteost laiema kommuuniga!

suuremalt vaatamiseks klõpsa pildil!

laupäev, 15. detsember 2012

Koolileht: Coup d'œil I


Rebastepäevast kirjutab lehes Eleriin (X B).


„Sa vastutad alati kõige eest, mis sa taltsutanud oled“*
12.  oktoobri hommik tuli sel aastal varakult. Silm hädavaevu lahti ja vaikselt siunates seda, mis tulema pidi, komberdasin kööki – pannkooke tegema! Jah, sest just sellist rooga oli nõudnud minu isand. Kiireks läks! Käbedasti riidesse: traksid, valge pluus, mustad püksid – iseenesest ju šikk. Jõudnud kooli ja avastanud end  värskete pirukate, kookide ja pitsade (!) koorma all koogutavate kaasrebaste seast, võisin endamisi (kahju)rõõmustada, et niigi kergelt olin pääsenud.
Rebastele armu ei antud – arglik kari aeti aega viitmata spordiplatsile, et äratada ka visamad virgujad. Märksõnadena olgu nimetatud vaid „ossikükk“, „bemmikummid“ ja „Gangnam style“.  Nii kergelt me aga ei pääsenud, vaimu virgutusele järgnes väline ehtimine – kõigile joonistati pähe melanhoolselt kaunid miimiilmed. Aksessuaaridele seadis piirid vaid isandast abituriendi loovus ja hell süda. Igapidi ehitud rebastest võeti enne tunnikella veel, mis võtta andis: harjutused palli ja kleeplindiga.


Rebastepäeva reportaaži loe edasi paberkandjalt!
*Rebane A .de Saint-Exupéry „Väikesest printsist“

reede, 14. detsember 2012

Babies here seem to be almost as rare as panda cubs.

Helena Kask (VII B) on maalinud panda ning dekoreerinud selle rõõmsates toonides.. Rõõmustagem siis!

suuremalt vaatamiseks klõpsa pildil!

kolmapäev, 12. detsember 2012

Jõulukohvik kohe-kohe käes!




Sel aastal käivitub iga-aastane jõulukohvik järgmise nädala esimesel koolipäeval (17.12) ning kestab kolmapäevani (19.12). Kohviku tulu läheb erivajadustega inimestele ja nende pereliikmetele suunatud ajakirjale Puutepunktid. Esmakordselt toimub ka käsitöölaat, mis leiab aset kolmapäeval. Kõikidelt klassidelt on iga päev oodatud kohvikusse müügiks vähemalt kolm söögipoolist, kuid iga-aastast magusa üleküllust arvestades on rangelt soovituslik tuua ka midagi soolast.

Pange mündikotid valmis ning näeme esmaspäeva hommikul lauluklassis!

Guns N' Roses

Täna näete taas kenakest kunstiteost, mille ma Alicia Jemetsi (VI A) Facebooki seinalt röövisin. Tegu on A3 pildiga, mistõttu seda skänneerida ei saanud.
suuremalt nägemiseks klõpsa pildil!

esmaspäev, 10. detsember 2012

Pisike punapäine kontrabassista

Võtsin Omaloomingust väikese pausi, kui ootasin just nimelt seda teost! Viktoria Plemakova (XII A) vastas palvele ning tuli lagedale imetoreda vesivärviteosega. Ma julgen väita, et vist tulime temaga koos selle idee peale...

Suuremalt nägemiseks klõpsake pildil!

laupäev, 1. detsember 2012

Liina Hints 11


Liina Hints (VII A) on inimene, kes vääriks Omaloomingu blogis eraldi kategooriat, sest vaatamata vanusele (kõigest 13-aastane) on tegu äärmiselt viljaka kirjaniku, luuletajaga. Isiklikult olen juba üpris massiivsetes kogustes kogustes tema kirjatükke lugenud ning noore autori loaga hakkan siin neid periooditi avalikustama. Olen veendunud, et tulevikus võib raamatupoelettidel näha mitmeid tema nime kandvaid köiteid!

-Patrick

__________________________________________
Kena esimest detsembrit kõigile! Olgu teie viimased 3 nädalat elamisväärsed ;)
Täna peaks küll Liina Rajaleidja kolmas osa olema, aga kuna väljas on selline ilm, nagu on, saate ühe sobivama iluteksti: 

***
Kael on kange.
Patju on liiga palju, mulle piisaks kolme siidkogu asemel ka ühest ainsast.
Villane tekk torgib paljaid sääri ja heidan selle jalgade pealt, kuid väristan end kohe.
Mitte tahtes ka käsi külma õhu kätte viia, tirin teki altpoolt tagasi jalgadele.
Olen unustanud küünla kustutada.
Tõusen ohates püsti.
Õnneks ei ole puitpõrand eriti külm, kuid sellest vaatamata kõnnin varvastel.
Mitte, et peaksin põletama küünlaid, kuid selles majas üksi viibides on muidu kuidagi üksik.
Mulle meeldib ühine pimedus, ohutu pimedus, ilus pimedus.
Selline pimedus.
Üksik pimedus. 
Kurt, tumm ja pime pimedus.
Nendega ma harjunud ei ole, kuid peaksin.
Olen suutnud harjuda kõige muuga.
Isegi sellega, et ma ei tohi mõelda, sest muidu hakkab minu silmadest voolama soolast kurbust.
Aga mitte pimedusega.
Jõuan valge aknalauani ning heidan pilgu linnale.
Pea pooled tuled on kustus, kuigi kell ei ole palju.
Pooled aknad on pimedad.
Kus nemad on?
Nende akende taga?
Elus? Surnud? Magavad? Ei maga? Kodust ära? 
Või ei meeldi neile lihtsalt valgus.
Ja ma mõtlen, kuidas saab kellelegi mitte meeldida valgus, ainus rõõm minu elus.
Ilmselt nad kardavad.
Kardavad ilu.
Kes teab, ma ei imestaks.
Tänapäeval on vähe neid, kes hindavad ilu, mis on nende jaoks ilus.
Enamike jaoks meist eksisteerib vaid üks ilu, mis eksisteerib ka teiste jaoks ja nii sureb maailm varsti välja.
Ühest ilust lihtsalt ei piisa.
Veidi värvi koorub aknaraamide pealt maha.
Ma võtan selle pihku ja teen veel väiksemateks tükkideks, eirates mõne tüki tungimist läbi mu hapra ja valge naha.
Ma puhun selle valge kogumi õhku, kuid kübemed ei lange maha, vaid jäävad lakke.
Justkui tähed, mida ma ammu näinud ei ole.
Ma tahtsin, et need sajaksid maha.
Nagu lumi.
Ma ootan lund ja tema aeg on juba ammu käes.
Novembri sombused õhtud panevad mind mõtlema.
Lumi lihtsalt on ja peegeldab valgust ning see on kõik, mida ma temalt soovin.
Katsun korra radiaatorit, kuid see on minu niigi jaheda naha vastas jääkülm.
Miinuskraadidega ei köeta?
Muidugi, ma olen unustanud.
Enam ei köeta, mitte seda maja.
See maja on paik, kuhu keegi ei soovi lähedale astuda.
Ma ei tea, miks.
Nii lihtsalt on.
Võib-olla on siin liiga valge.
Või kardavad kõik ilu?
Mulle meenub lõpuks, et pean vaid küünla kustutama.
Jälgin värelevat kollast leeki, kuni selle lähedale nõjatudes tulele liiga tugevasti hingan.
Leek kustub ja tuba täidab suitsu lõhn.
Lõhn, mida armastan ja vihkan.
See tähendab, et kuskil on taas üks aken pime või on nii valge, et küünalt ei ole enam vaja.
Väga halb ja väga hea.
Tirin öösärgi tugevamini ümber ja tipin varvastel tagasi asemeni.
Ringutan veel korra.
Heidan voodisse ja poen taas torkiva teki alla.
Nihelen, sest und ei tule.
Panen ühe käe padja alla ja teise selle kõrvale.
Pööran külge.
Lükkan ühe jala teki alt välja, kuid tõmban selle ruttu tagasi, sest teisiti tundub kuidagi
Ohtlik?
Vaatan veidi aega lakke ja mõtlen.
Mööda paremat põske voolab puhtal kujul soolane kurbus.
Kas inimesed pelgavad seda maja, sest mina olen teistsugune?
Varsti tunnen kurbuse soolakat, rauast maitset oma suus.
Veri on paksem kui vesi, nagu öeldakse.
Pühin teki nurgaga palgelt teise pisara.
Vill värvub punaseks.
Aga uduse akna poole vaadates pilgutan ma korra silmi.
Et kindel olla?
Kas see on
Lumi?
Aseme vetrudes viskan teki enda pealt ära ja hüppan üles.
Jooksen akna juurde ja avan selle.
See ongi lumi.
Lumi!
Ma naeran, kuigi minu silm vaevu eristab valgeid helbeid.
Ma naeran, sest lumi on kohal. 
Lõpuks.
Ja mul on soe.
Nii meeldivalt soe, nagu mul peaaegu kunagi ei ole.
Viskan teki pealt ära.
Mul on palav.
Miks mu seinad niiviisi
Värelevad?

kolmapäev, 28. november 2012

Vaba lavani loetud päevad!


Ahoi rahvas!

Tuletame meelde, et juba sellel reedel on tulemas vaba lava õhtu, ja kõik esinejad ootavad nii kalleid klassikaaslasi kui kooliväliseid sõpru endale kaasa elama! Etteasteid on žongleerimisest musitseerimiseni. 

Suuuuur palve: et sellel aastal toidab vaba lava külastajaid ühislaud, palume igal klassis omalt poolt natuke sööki-jooki kaasa tuua. Toit tuuakse u. 10 minutit enne ürituse algust Liisa Kivirähki (VIII A) kätte.

Vabal laval näeme!

pühapäev, 25. november 2012

Bring poppies for a weary mind...

Sanne Org (X A) tegeleb kalligraafia kõrvalt ka joonistamisega ning täna jagab meiega oma lihtsat, kuid mõjuvat joonistust moonidest.


lähemalt vaatamiseks klõpsa pildil

reede, 23. november 2012

Liina Hints 10


Liina Hints (VII A) on inimene, kes vääriks Omaloomingu blogis eraldi kategooriat, sest vaatamata vanusele (kõigest 13-aastane) on tegu äärmiselt viljaka kirjaniku, luuletajaga. Isiklikult olen juba üpris massiivsetes kogustes kogustes tema kirjatükke lugenud ning noore autori loaga hakkan siin neid periooditi avalikustama. Olen veendunud, et tulevikus võib raamatupoelettidel näha mitmeid tema nime kandvaid köiteid!

-Patrick

__________________________________________

Liina rõõmustab meid taas masendavamate luuletustega!


***
Mustus ja pori 
ja räpane maa
vihmgi puhastavalt tappev
siin aidata ei saa
mustus ja pori
me kõigi südames
ja poolikus hinges
nali nii noriv
puhas kadedus vedelal kujul
punasena vereringes
ja ometi ollakse keevalised
sest ihnus on üle kõige
ja enam ei tehta neil vahet
kas vale on õige
või ei
enam muud ei teata kui brilliantne sarkasm
ja süütus on ainuke melu
mis eristab mehe poisikesest
kes pole näinud elu
kuigi poiss on õnnelikum
kui see mees
aga olen minagi osa maailmast
ja võib-olla on need sõnad vaid kadedusest


***

Ma olen näotu isik
minu nägu on minu südames
aga inimesed mõistavad mind valesti
neile ei meeldi mu näotu nägu
ja teevad mulle halba
lubades
surra mul
Mu sinisilmad kätel ei taha surra
kurvalt vahib iga punetav moon
ja näotu isik hakkab vaikselt hajuma siit ilmast
vaikselt algab minu transpiratsioon


***
Ma olen palju
ja enamatki veel
sest olen vähe
ja aeglane on leplik, igav meel
aga kui kord pääseb valla rahva keel
siis olen palju ja enamatki veel
ja vahel nimetavad nad mind paljuks
ja suuremeelseks eeskujuks
ja vabanatakse mu muutumine valjuks
ja peetakse vaid ajutiseks tujuks
aga vahel nad ütlevad
et ma olen palju
ja palju on väga tore
aga liiga paljuga on alati sama
järgmisel hetkel teda enam pole



kolmapäev, 21. november 2012

Liina Hints 9


Liina Hints (VII A) on inimene, kes vääriks Omaloomingu blogis eraldi kategooriat, sest vaatamata vanusele (kõigest 13-aastane) on tegu äärmiselt viljaka kirjaniku, luuletajaga. Isiklikult olen juba üpris massiivsetes kogustes kogustes tema kirjatükke lugenud ning noore autori loaga hakkan siin neid periooditi avalikustama. Olen veendunud, et tulevikus võib raamatupoelettidel näha mitmeid tema nime kandvaid köiteid!

-Patrick

__________________________________________

Täna saate lugeda Rajaleidja teist osa!


***Rajaleidja 2***


Värskus ja niiskus ümbritsevad mind.

Sellisel viisil, mida ma kunagi mõistma ei saa.
See tunne on harjumatu.
Sammaldunud puutüved vihisevad mööda.
Kaugusest, sealt, kus peaks paiknema Ichmeari järvistu, paistavad viimased punavad päikesekiired.
Panevad kogu taeva õhetama.
Nii kestab see veel mõned minutid.
Videvik tikub peale.
See hirmutab mind veidi.
Poole tunni pärast peaks kätte jõudma kõige pimedam tund.
Lancelot võib ka sellistes tingimustes ratsutada.
Tema ei vaja head nägemist, et teada, kuhu minna.
Kuid ka tema vajab puhkust.
Nii palju, kui mina öelda oskan, tõuseb siin mail kuu kahe tunni pärast.
Meil on aega kaks tundi, kui õnn meie poolt on.
Nende kahe näruse tunnikesega peame me jõudma Halli Soo piirimaile, Esimese Järveni.
Kahe tunniga.
Võib-olla ühega.
Dorhemi metsas aega viita, kuutõusu imetleda.
Kellelgi ei tuleks see mõttesse.
Koidiku jälgimine oleks neile vaid kauge unistus.
Öösel ärkab mets ellu.
Parandan end.
Öösel ärkaks mets ellu, kui ta ei tunneks hirmu.
Ärkab ellu vaid see, mida mina pelgan.
Mida ma ei suuda kahjutuks teha.
Kahetsen taas, et jätsin külla oma sõjavarustuse.
Ma pole enam nii kindel selles, et raskusteta siit metsadest välja pääseme.
Mõõk kuluks ära.
Zimahri, nagu rahvas tavatseb teda kutsuda.
Veetlev Surm.
Tiivuline Turmatooja.
Must Hukatus.
Kõik need nimed on omistanud üks ja sama kurjus.
Nii, nagu rahvas teab, et Ĭriali koja ainus pärija on saatuse tahtel saanud Rajaleidjaks.
Hakkab jahenema.
Tirin oma hõlma kuued kokku.
Asetan käed veidiks Lanceloti kaelale.
Pühin ära ühe higipisara.
Looma kael tuksleb hirmuäratavalt valjusti.
Silitan teda.
Ta vajab puhkust.
Hobune saab minu käsklusest aru ning aeglustab sammu.
Nii hästi, kui liikuva hobuse seljas võimalik, kerin üles oma püksisääred.
Paratamatult olen kriimustada saanud.
Haavu pole tunda.
Need on minu jaoks harjumuspärased.
Ma ei tea, mida teha, seega võtan taskust riidetüki ja pühin voolava vere ära.
Iga haav on nõrkus.
Upitan end tahapoole.
Olen istumisest väsinud, kuid hobusest ma lahkuda ei taha.
Mitte siin, mitte praegu.
Sadul on mugavam kui see, mis kõrbesse jäi.
Painduvam, kuid ulatub enam allapoole ja kaitseb jalgade sisekülgi hõõrdumise eest.
Ühe käega ratsmetest hoides, kartes tasakaalu kaotada, seon teise käega vaevaliselt sadularihmadega kinnitatud koti.
Tõstan selle endale sülle.
Tegevus osutub arvatust raskemaks, sest minu käed on kanged ja kott kannab endas rohkemat, kui arvasin.
Selle materjal on koeline, kuid tugev.
Ei midagi silmatorkavat.
Täpselt see, mida vajan.
Tänan mõtetes külarahvast.
Tõmban paeltest ning viskan koti sisse järgmise määrdunud riidetüki.
Selle asemel tõmban välja lähkri.
Üks korralikemaist, mida viimasel ajal näinud olen.
See on raske.
Kallutan vee endale suhu.
Paari tühise sõõmu alla neelamisel selgub, et hindasin oma varusid valesti.
Lähker on tühi.
Taaskord?
Olen hullematki läbi elanud.
Mingisugune pettumus ja meeleheide võtab siiski maad.
Raputan oma juuksed näo eest ära.
Viskan selle tumerohelisse kotti tagasi.
Selle metalne äär kukub heleda häälega millegi vastu.
Uurin koti sisu läbi.
Peale kaardi, riiete ning veidikese leiva ei tohiks seal mitte midagi olla.
Kõige põhjast leian kergemat sorti rõngassärgi.
Mul polnud enne aimugi, kui väga seda igatsen.
Võtan kuue seljast ning tõmban rõngassärgi selle alla.
See on esimene kord, mil tunnen metalli rõhumist oma südame peale ja selle üle rõõmustan.
Pakub veidikenegi kaitset.
Ümbrus on jäänud vaikseks.
Veel vaiksemaks.
Tuul ei vilista puulatvades.
Öölinnud ei sirista.
Lanceloti kabjalöögid ning minu turvise klirisemine näivad olevat ainsad hääled öös.
Hääl on ohtlik.
Hääl reedab.
Samas ei suuda ma seda vaikust kauem kannatada.
Raske on takistada ennast ennetamast midagi, mis sulle ei meeldi.
Seda isegi siis, kui tead, et see võib viia hullemate tagajärgedeni.
Ümisen vaikselt viisi, mida mõned päevad tagasi külapeol kuulsin.
Noolelennu kauguselt kostab üksainus kile karjatus ja miski langeb takistamatult maapinnale.

pühapäev, 18. november 2012

Merilin Jürjo II

Merilin Jürjo (XII A) on uuema põlvkonna kirjanik. Kirjutanud on ta nüüdseks juba kümme aastat ning võitnud selle aja jooksul mitmeid auhindu. Tegu on äärmiselt professionaalse kirjanikuga, kelle lugusid võib igaüks lugeda ostes lähimast raamatupoest tema muinasjuturaamatu "Haldja naer". Mina, kes ma pean end vähesel määral kirjanikusugemetega tegelaseks igatahes idoliseerin seda neiut, sest keegi teine pole mind nõnda toetanud, julgustanud ja inspireerinud!


-Patrick

______________________________________________

Merilin on juba valmis saanud järjejutu teise osaga, nautige!


Unustuste lood


II
Siis ma kohtasin sind

Pärast Maria sõnu saabus vaikus, mida mitte kumbki ei söandanud katkestada. Kõrvalseisjale oleks võinud jääda mulje, nagu mälestataks seda surnud hinge, kelle nime oli mainitud, kuid kellele oli unustatud öelda „puhaku ta rahus“. Ehk nad pidasid seda vaikusehetke, et mitte rohkem surnud hinge häirida, kartes ta kutsuda maailma, mis temast nii kergekäeliselt lahti oli öelnud. Võib-olla Maria tegeleski sellega, aga võib-olla ta hoopiski meenutas mõnda väga kauget mälestust, mis temas elas, kuid kuhu ta enam mitte kunagi tagasi minna ei saanud, kuna aeg oli selle võimaluse kõigilt inimolenditelt röövinud. Martin aga tegeles hoopis millegi muuga. Ta silmitses enda vastas istuvat naist ning tema pilgus oli vaevumärgatav säde, mis tekib siis, kui inimesed loevad teisi inimesi kui lahtiseid raamatuid ning otsivad neilt lehekülgedelt kõige mõjusamat viisi nende mõjutamiseks.
Esimene, mida Martin nägi, oli valu. Sel hetkel ei olnud see abstraktne mõiste, mis meie kirjelduste järgi on see, kui miski torgib meie südant või piinab hingamist. Sel hetkel oli see silmnähtav, elusal kujul. Naise juuksed olid hallid, kuid kummaliselt nooruslikud ja kohevad, nii et kui ta oleks oma juukseid värvinud, oleksid need olnud imekaunid, langedes uhke kaarega naise väsinud õlgadele ja seljale. „Nad võiksid olla tumepruunid. Või siis hästi natukene punaka tooniga,“ mõtles Martin, kujutades seda pilti endale hetkeks ette. Ta nägi selgelt, kuidas need juuksed raamistaksid uhkelt seda kortsulist nägu, mis polnud ammu tundnud naeratuse mõju. Naise nägu oli kõhetu, ilma ühegi värvivarjundita; lihtsalt hall, nagu keegi oleks unustanud talle värvi lisada. Sellesse näkku olid tipitud kaks halli silma, millesse oli kogunenud kogu selle valu süda. Need olid suured ja sügavad; piinavad, nii et Martin pilgu kiirelt ära pööras ning hetk tagasi loodud kujutluse unustas. Kuid see piinatud pilk jäi ta silme ette, seda mälestust ei olnud võimalik kustutada.
Silmade asemel märkas Martin nüüd naise käsi, mis olid sülle unustatud. Need olid sama kortsulised kui nägugi, kuid neis oli midagi rõõmsamat. Naise vasaku käe ühes sõrmes säras sõrmus. See oli lillakassinise varjundiga, mitte midagi silmatorkavat, kuid selles sõrmuses oli rahu, mis suutis enda vahetus läheduses kogu halluse kaotada.
Maria liigutas järsku oma kätt, tõstis selle värisedes oma parkunud ja kitsaste huulte juurde ning viis siis ootavalt oma pilgu Martinile, kes selle liigutuse peale võpatades ärkas oma vaatlustest ja mõtisklustest. Maria tahtis seletust Martini sõnadele. Ta ootas seda.
„Tõenäoliselt peate te mind hulluks, kui ma kogu loo teile ära räägin, nii nagu see on. Kuid ma riskin sellega. Ma ei mõtle midagi välja, ei muuda seda rohkem usutavamaks. Kogu lugu ongi nii kummaline, kui te seda nüüd kuulete,“ lausus mees lõpuks. Seejärel hingas ta sügavalt sisse ning otsustas lasta asjadel kulgeda omasoodu.
„Kõik algas kaks kuud tagasi ühel õhtupoolikul. Olin just siia linna kolinud ning otsustasin ümbrusega tutvuda. Jalutasin mööda tänavaid, kuni jõudsin ühe pargini, mis ei asugi minu majast väga kaugel. Sel samal põhjusel otsustasin sellele pargile pilgu peale heita, et ehk leian hea jalutuskoha või siis suvepäevadel lihtsalt meeldiva paiga istumiseks.
Niisiis, väljas hämardus ning vastsüüdatud laternad heitsid tänavale kuldse kumaga valgust. Jalutasin mööda puudealleed, kuskile polnud kiiret, keegi ei oodanud mind, sest ma ei tundnudki ju veel kedagi. Jälgisin inimesi, kes töölt koju kiirustasid, jälgisin paarikesi, kes mööda teed kõndides ainult üksteist nägid ja mitte midagi muud. Tundsin rahu seda kõike jälgides. Puude vahel mängisid kaks last, tundus, et nad ajavad üksteist taga. Nad naersid, neil oli lõbus. Veidi eemal märkasin pingil istumas nende ema, kes paksu raamatu varjust neile vahepeal pilke heitis. Mööda kõndides tundus mulle, et ma nägin raamatukaanel nime „Dostojevski“, aga võisin ka eksida.
Lõpuks jõudsin pargi südamesse, kus ilutses ümmargune tiik. Märkasin tiigil luikesid, viite või kuute, enam täpselt ei mäleta. Ka pardid siblisid nende vahel ringi. Tiigi ääres oli vaikus, mitte ükski inimene ei puutunud mul silma, olin üksinda. Niisiis sammusin otsejoones tiigi juurde, et luiki vaadata. Mu vanaisal oli luigekasvatus, mitte suur ja mina poleks isegi seda kasvatuseks nimetanud, kuid tema tegi seda alati. Tavaliselt ta jutustas mulle, et iga luik võiks rääkida meile oma loo, mis oleks kõige ainulaadsem jutustus maailmas. Jutustus armastusest ja truudusest, elust, mis on nii puhas ja kaunis, et ükski inimene, isegi mitte pühakud, ei küündiks nii kõrgele. Nad räägiksid, mida nad on näinud, õpetaks headust ja ilu, sest täielikult puhtad hinged suudavad õpetada ka seda, millele inimesed ei suuda isegi mitte seletust leida. Sellised sõnad saatsid mind minu lapsepõlves, isegi nüüd kõlavad nad minu kõrvus ning seepärast, sellise sügava usu märgiks ja vanaisa auks, kutsun tema kasvatust siiani luikekasvatuseks. Imelised linnud, need luiged. Tõmbavad tähelepanu; alati, ilma, et nad palju peaksid selleks vaeva nägema.
Kükitasin, et luikedele võimalikult lähedal olla, jälgisin neid, tundes ennast jälle nagu väikese poisina vanaisa juures maal.
„Olen alati arvanud, et just need luiged annavad sellele pargile hinge, ilma nendeta poleks see enam sama. Äkki selle pärast seda parki kutsutaksegi Hingede pargiks, mis te arvate?“
Tõstsin jahmunult pilgu, nähes enda kõrval seismas üht tütarlast. Noorukest, seitsmeteist-kaheksateistaastat, kõige kaunima naeratusega, mida ma üldse kunagi näinud olin. Tõusin jalamid püsti, kuid ei suutnud koheselt midagi talle vastata. Nägin vaid ta kuldblonde juukseid, mis lokkidena ta õlgadele ja seljale langesid, ta kahvatut palet ning suuri halle silmi, mis mind särades silmitsesid.
„Sellisel juhul on Hingede park väga õige nimi sellele,“ vastasin kohmetult, kuid kogusin end siis ning naeratasin oma parimat naeratust. Sirutasin tütarlapsele käe ning tutvustasin ennast. Neiu võttis mu käe vastu, kuid väga põgusalt, nii et ma peaaegu et ei tundnudki seda käepigistust. Ta naeratas endiselt kui sõnas, et tema nimi on Luisa.
„Vabandan, et teid nii sobimatult kõnetama tulin. Ma ei tee seda kunagi, kuid kui te silmitsesite neid luiki, nagu nad räägiksid teiega, siis ma lihtsalt pidin teid kõnetama. Teate, ma jalutan siin väga tihti ja tavaliselt inimesed ei tee nii. Nad ei märkagi neid! Kui aus olla, olete te esimene, kes nii neid luiki jälgis.“
Raputasin pead, üllatunud kõigest, mida see noor naine mulle järsku rääkis. Tundus, nagu minu vastas ei seisaks mitte elu mõtet otsiv noor tütarlaps, vaid selle ammu leidnud naine, kes nüüd õpetab leitud tõdesid teistele.
„Mu vanaisa rääkis alati, et luiged võiksid meile rääkida kõige suurepärasemaid lugusid. Tal oli luigekasvatus.“
„Tundub, et teie vanaisa oli üks erakordne inimene,“ lausus Luisa. Nõustusin, oskamata midagi enam lisada. Ma oskan inimesi alati lugeda, neist aru saada ning nende soovidele vastata, mis on minu kahekümne nelja aasta kohta kummaline oskus, kuid naistega ma rääkida ei oska. Ainus, mida oskan, on neile naeratada, sest mu ema oli mulle kunagi öelnud: Martin, ükskõik, mis su elus ka ette ei tuleks, head või halba, naerata, sest see muudab inimesed su ees nõrgaks. Naeratades saavutad võidud, sest kaotused kardavad õnnelikke inimesi – nende üle pole neil lihtsalt võimu. Seepärast ma naeratangi alati. Ja naistele meeldib see rohkem kui tühi loba.
„Ma peaksin nüüd minema hakkama,“ sõnas Luisa, kui vaikus juba liiga pikaks oli veninud. „Oli meeldiv tutvuda.“ Ta naeratas.
„Te ütlesite, et käite siin tihti jalutamas?“ pärisin uuesti, hääles teatav ärevus, mida teadvustasin endale hetk hiljem kui kaotamishirmu.
„Iga õhtu. Samal kellaajal.“
„Kohtume homme! Ma olen siin, ootan sind!“ Ma ei teadnud, miks ma seda lubasin, mis kummaline lummus või veetlus see oli, kuid ma tundsin, et see on õige. See oli nagu määratud nii.
Luisa naeratas ja lubas kindlasti tulla. Siis soovis ta mulle kena õhtu jätku ning pöördus minekule. Ka mina hakkasin tagasi kodu poole minema, kuid teises suunas. Siiski, vaevalt sammu astunud, pöörasin ennast uuesti ümber, et teda veel kord näha, teda pilguga saata. Kuid mu seljatagune oli ühtäkki tühi, seal polnud hingelistki. Tundus võimatu, et keegi nii kiiresti võiks ära kaduda, isegi joostes oleks see olnud võimatu. Pealegi, miks ta oleks pidanud minema jooksma? Ka peituda polnud kuskile võimalik. Olin sellisest haihtumisest jahmunud, oskamata seda kuidagi seletada. Kummalisel kombel meenus mulle seepeale Luisa lause: ... selle pärast seda parki kutsutaksegi Hingede pargiks. Mul hakkas kõhe ja ma ruttasin kodu poole, kuid samas teadsin, et olen järgmisel päeval siin uuesti taga. Samuti seitsme ajal õhtul.“
Martin katkestas järsku oma jutustuse, kuna ta märkas, kuidas suured pisarad kontrollimatult mööda Maria põski alal veeresid. Naine ei olnud teda katkestanud, kuid miski naise pinevil olekus ei lasknud Martinil enam edasi rääkida. Lõpuks, kui naine enesevalitsuse tagasi sai, vaatas ta noormehele otsa ning sõnas:
„Ma ei suuda seda enam kuulata. Te peate mind vabandama. Lihtsalt ei suuda.“
„Kuid...“
„Palun saage aru, ma lihtsalt ei suuda. Te peate lahkuma. Kohe.“
„Aga...“ Martin ei teadnud mida öelda ja kas üldse midagi öelda. Lõpuks, olukorda ja Maria reageeringut arvestades, otsustaski ta viimase kasuks. Seetõttu ta vaid noogutas ning tõusis, et lahkuda. Maria ei liigutanud end, kavatsematagi teda ukseni saata. Siiski, enne, kui Martin koridori jõudis, pöördus mees veel kord ümber. Ta oli tajunud, et naine ei olnud ta vastu enam mitte vaenulik ega tõrges, vaid ta lihtsalt ei suutnud kõike korraga vastu võtta. Mees teadis, et peab sellega leppima, kui tahab midagi saavutada, kuhugi jõuda. Ta oli selleks liiga hea inimeste tundja.
„Kui te tahate selle loo lõpuni kuulda, siis ma jätan teile enda numbri. Sellele vastan ainult mina, mitte keegi teine,“ lausus Martin. Ta ei jäänud naiselt vastust ootama, pani vaid oma visiitkaardi tühjale kapile ning lahkus vaikselt majast, sulgedes enda järel ukse nii hääletult, et vaikuse kuningriik, mis tast maha jäi, kannatada ei saaks.